ImpresumUslovi korišćenjaMarketingKontakt

Građani reporteri

17.07.2020 Лончар: Заражено 649 здравствених радника, Стевановић: Мушкарци чешће оболевају

Министар здравља Златибор Лончар наводи да ћемо у наредна два дана имати пораст заражених као последицу окупљања на протестима. Мушкарци чешће оболевају и имају тежу клиничку слику, наводи директор Инфективне клинике Горан Стевановић. Сви треба да носимо маске и да се понашамо као да смо потенцијални резервоари коронавируса, поручила је заменица директора Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут", Дарија Кисић Тепавчевић.

Златибор Лончар наводи да се међу зараженима коронавирусом налази и 649 здравствених радника, од којих је 56 хоспитализовано, а да се остали налазе у самоизолацији.

 

Додаје да ћемо у наредна два дана имати пораст заражених као последицу окупљања на протестима и свим оним стварима које смо имали у Београду и Новом Саду.

"У ковид амбулантама у Београду јуче је прегледано 2.798 особа плус 138 у току ноћи. Само на Инфективној клиници прегледано 246 пацијената, од тога 62 пацијента су морала да остану на болничком лечењу, на Бањици – седам, Бежанијској коси – три, Смедеревској Паланци – десет у Арени – један, 'Драгиша Мишовића' – један, КБЦ Звездара – 14, КБЦ Земун – 23, ВМЦ – један, Реуматологији КЦС – два пацијента", наводи министар.

Коментаришући да неки пацијенти нису имали могућност да се тестирају, наводи да је у Србији тестирано 534.488 грађана, како каже, највише у региону и да су приоритет пацијенти који имају симптоме.

"На болничком лечењу налази се 4.716 пацијената са средње тешком и тешком клиничком сликом. Што се тиче тестирања, у овом тренутку су приоритет они који имају симптоме", наводи Лончар.

Сви смо потенцијални резервоари коронавируса 

Одговарајући на питање новинара на основу којих тестова се у Србији поставља дијагноза, заменица директора Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут", Дарија Кисић Тепавчевић, наводи да златни стандард представља пи-си-ар тест.

"Када су у питању тестови, златни стандард дијагностички јесте пи-си-ар. Серолошки тестови су само оријентациона тријажа. Никоме се не поставља и не сме да се постави дијагноза само на основу серолошког тестирања. Пи-си-ар тест може да се ради три до пет дана од изложености вирусу. Када је у питању серолошки, за њега је потребно недељу дана. Ови резултати, које ми саопштавамо, јесу на основу пи-си-ар тестова", објаснила је докторка Кисић Тепавчевић.

Истиче да сви треба да носимо маске и да се понашамо као да смо потенцијални резервоари коронавируса јер се, како каже, процењује се да има пет до десет пута више заражених коронавирусом.

"Можда и у овој просторији има неко ко је заражен", рекла је Кисић Тепавчевићева на конференцији за медије.

Eфекти примене нових мера видеће се наредних дана 

Извесно је, каже Кисић Тепавчевићева да ако се будемо понашали одговорно и савесно, као последњих дана, да ће се ефекти примене нових мера видети наредних дана.

На питање новинара – колико треба да се смањи број новозаражених да би се видело да ли неке мере делују, навела је да ће показатељ бити опадајући тренд, а да је једини прихватљив податак да оболелих буде једнак нули. 

"Не тако давно су колеге из Италије говориле о стабилној епидемиолошкој ситуацији у дану када су имали 41 смртни случај. Много зависи од базичних вредности које поредимо", објаснила је заменица директора Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут". 

Истиче да је једини жељени ефекат да ову болест не региструјемо више у популацији. 

Није било обдукције преминулих ковид пацијената у Србији

Министар Здравља је, упитан да прокоментарише писање медија о наводним обдукцији преминулих од ковида 19 и питање да ли је било обдукције у сврху истраживања, нагласио да одговорно може да тврди да тога није било у Србији.

Лончар је подсетио да је став СЗО и свих да не смеју да се раде обдукције код ковид позитивних пацијената и казао да од декана Медицинског факултета има потврду да обдукције нису рађене на Институт за патологију, као и од директора Судске медицине да ни код њих није било обдукција, а то су, рекао је две институције код којих се иначе раде обдукције.

"Не знам да ли су једна, две или три земље у целом свету рекла да су радиле обдукције, али уз опрему за подводно роњење због ризика од заразе. У Србији то није рађено. И то није нека ствар која је могла да се уради а да се не зна. Ми поштујемо препоруке СЗО", нагласио је министар.

Али, додао је, нема проблема да са Министарством образовања буде направљен заједнички тим да се то провери наводи у медијима.

На питање да ли се зна тачно колико је људи у Србији умрло од коронавируса, као тачан узрок смрти, Лончар је казао да се стално поставља питање, и то не само код нас, да ли је неко умро од короне или не.

"Да би се утврдило од које је болести неко умро једино може обдукцијом. СЗО је рекла да не може да се ради обдукција. Ако неко тврди да може без обдукције да каже од чега је неко умро он би сутра добио Нобелову награду", објаснио је министар.

Обдукција је једини начин да се утврди тачан узрок смрти, а све остало је, према његовим речима на нивоу нагађања.

Мушкарци имају тежу клиничку слику

Говорећи о симптомима директор Инфективне клинике Горан Стевановић наводи да је повишена температура и даље главни симптом, али да није могуће на основу само једног симптома утврдити да ли је пацијент заражен тим вирусом или није.

"Сви други симптоми се јављају у различитој учесталости у зависности од узраста и навика пацијената, као што су и губитак чула мириса и укуса, главобоља, мучнина, повраћање... Али, све то зависи од случаја до случаја, од самих пацијената, од старосне доби заражених, да ли је реч о пушачим", навео је Стевановић и нагласио да пацијент мора да обави разговор о симптомима са својим лекаром,а да се након тога утврђује да ли ће ићи на тестирање.

Додаје да оно што сада може да каже јесте да мушкарци чешће обољевају и имају тежу клиничку слику.

Није доказано да комарац преноси корону

На питање новинара да ли комарац преноси коронавирус, директор Инфективне клинике наводи да тако нешто тренутно није доказано и додао да је коронавирус примарно животињски вирус који се прилагодио човеку.

"Комарац је преносилац великог броја заразних болести које су присутне, али тренутно није доказано да комарац може бити преносилац овог вируса који је изазвао епидемију", рекао је Стевановић.

Извор:РТС 

 
 
 

MAGAZIN

12.03.2022 Народно позориште:Одржана прва премијера драме Синише Kовачевића „Године врана“

Прва од две премијере представе „Године врана“, по тексту и у режији Синише Kовачевића, која се дешава током окупације и ...

03.05.2021 Књига „Слика једног краја“ Радомира Поповића и Бранислава Станковића - Историја Мачве кроз фотографије

Из штампе је недавно изашла књига „Слике једног краја“, историчара Радомира Поповића и Бранислава Станковића. У овом несвакидашњем издању аутори ...

14.02.2021 Драган Петровић Драги: Сцена је уточиште, духовни мир, љубав!

Поникао у расаднику талената на сцени аматерског позоришта у Богатићу, након четири године марљивог рада и труда, овог пролећа, основне ...
 
VRH