10.07.2018 Sajber kriminalci
Ovo su osobe koje uvek traže način kako da zarade novac na vaš račun. Mnogo je načina kojim se sajber kriminalci služe kako bi učinili online finansijske prevare. Pojedinci i organizacije često su žrtve prevara koji uključuju različite oblike društvenih tehnologija, gde se potrebne informacije prikupljaju od pojedinaca, pre nego provalom u sistem.
Jedan od slučajeva je da se sajber kriminalci pretvaraju da su vaš direktor, pa je putem poslovnog imejla zaposleni koji je ovlašćen za plaćanja prevaren da plati lažnu fakturu ili izvrši neovlašćen prenos novca sa poslovnog računa. Metod se zasniva na želji zaposlenog da brzo izvrši zadatak kada ga zatraži rukovodstvo. Prevaranti imaju informacije o organizaciji, a elektronska pošta izgleda vrlo ubedljiva.
Pretvaraju se da su dobavljači, pružaoci usluga, poverioci. Pristupi mogu biti putem telefona, pisama ili faksa ili imejla. Prevaranti traže od banke da promene detalje plaćanja za buduće fakture (npr. podatke o primaocu bankovnog računa)
Sajber kriminalci se oslanjaju na činjenicu da su ljudi zauzeti; na prvi pogled, ove e-pošte izgledaju legitimno. Kao rezultat toga, primalac je verovato ozbiljno shvatio ono što je napisano u imjelu i odmah postupa po njemu.
U poruci će vas obično pitati (obično sa osećajem hitnosti) da kliknete na određeni link ili pozovete telefonski broj kako biste potvrdili, ažurirali ili ponovo aktivirali svoj račun. Povezivanje na veb stranici dovodi do lažnog veb sajta i broj telefona prevaranta, kako bi izledala kao prava legitimana kompanija. Cilj je da otkrijete bilo kakve informacije koje će pomoći prevarantima da vam ukradu novac.
Neophodno je kontrolisati svoj digitalni život kako ne bi bio žrtva online prevara.
„STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA“ Projekat "Zaštitimo decu na internetu" sufinansiran je iz budžeta Opštine Bogatić u 2018. godini.